6/27/2017

Poradnik ślubny | Romantyczne miasta na mapie Europy - gdzie wyjechać w podróż poślubną?

Dzisiejszy wpis, chociaż, że ze ślubnej kategorii wpisów, będzie trochę inny niż zawsze. Chcę poruszyć temat podróży poślubnej, a raczej miejsc, do których warto wyjechać. Osobiście nigdy nie byłam za granicą, ale mam na swojej liście miasta, które chciałabym zobaczyć. Dlatego dziś, posiłkując się internetem oraz książką, stworzę dla Was listę romantycznych miejsc na mapie Europy. :)

Na początku postawny sobie pytanie, czy warto wyjechać w podróż poślubną? Myślę, że zdecydowanie tak! Chociaż, że my nigdzie nie wyjechaliśmy, to gdybym mogła cofnąć czas, z pewnością wybrałabym któreś z miejsc, które dziś Wam opiszę. Musicie się też zastanowić, czy chcecie leżeć na plaży w ciepłych krajach, czy wybierzecie podróż, z której możecie się czegoś nauczyć, zwiedzić piękne miejsca. Po weselnym szaleństwie każdy zasługuje chociaż na te kilka dni relaksu!

WIEDEŃ - AUSTRIA

Wiedeń to stolica i największe miasto w Austrii, poza tym jest wspaniałym europejskim miejscem pełnym zabytków, pomników i kultury. Do Austrii możecie wybrać się z biurem podróży Rainbow.

Co warto zobaczyć?

* pałac Schönbrunn - letnia rezydencja Habsburgów z pięknym barokowym parkiem, labiryntem zacisznych alejek, romantycznymi altanami i pawilonami.
* budowla Hundertwasserhaus - czyli wiedeński krzywy (zamieszkały) dom, który znajduje się między ulicami Kegelgasse i Löwengasse. 
* Pałac Belweder - chociaż, że stoi w cieniu dwóch słynniejszych pałaców Schoenbrunn i Hofburga, to on zazwyczaj robi największe wrażenie na turystach. Pałac zbudowany w XVII–XVIII w. na zlecenie cesarza Leopolda I, zaprojektowany przez Johanna Bernharda Fischera von Erlacha.
* Ratusz - uznany jest za jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Europie. Przed ratuszem znajduje się duży plac, na którym odbywają się różne uroczystości i koncerty. 
* Katedra św. Szczepana - duma i jeden z symboli miasta Wiednia, znana z licznych przedstawień w dziejach malarstwa i grafiki. Wznosi się pośrodku Stephansplatz w sercu najstarszej części miasta. W swoim wnętrzu katedra kryje szereg dzieł sztuki.


ROVINJ - CHORWACJA

Rovinj to chorwackie miasto leżące na półwyspie Istria nad Morzem Adriatyckim. Rovinj jest uznawane za najbardziej romantyczne miasto w Chorwacji, przy tym też za najpiękniejsze!

Co warto zobaczyć?

* Kościół św. Eufemii - ogromna, kamienna świątynia. W środku znajduje się kamienny sarkofag, który przypomina małą kaplicę.
* 60-metrowa wieża - znajduje się tuż obok Kościoła, jej projektant wzorował się na kampanili bazyliki św. Marka w Wenecji.
* Park i ogród botaniczny - które znajdują się w pobliżu miasta, na cyplu Zlatni Rat.
* Sveta Katarina, Crveni Otok i Sveti Ivan - czyli pobliskie wyspy, na które warto wybrać się podczas rejsu łodzią.


NESEBYR - BUŁGARIA

Nesebyr to miasto w obwodzie Burgas, w Bułgarii. Nesebyr to czarnomorska perełka bałkańskiej architektury, leży na skalistej wysepce, połączonej ze stałym lądem wąską groblą. Miasto zostało wpisane na listę UNESCO. Podczas zwiedzania Bułgarii nie wolno ominąć tego miejsca! :)

Co warto zobaczyć?

* Stare Miasto -  Dojść tam można po przesmyku, który jest na tyle wąski, by zmieściła się tu tylko asfaltowa droga i chodniki dla pieszych. Stoją przy nim dwa wiatraki, pochodzące z okresu bułgarskiego odrodzenia narodowego.
* Cerkiew Chrystusa Pantokratora - Cerkiew położona jest na główym placu miasta. Zaliczana jest do najpiękniejszych budynków starego Nesebyru oraz jest jedną z najlepiej zachowanych cerkwi w całej Bułgarii. Wewnątrz znajdują się niezwykłe zdobienia. 
* Aqua Paradise - największy i najnowocześniejszy tego typu park wodny w Bułgarii. Zajmuje ponad 3000 m 2 powierzchni.
* Muzeum Archeologiczne - Muzeum w Nesebarze jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w mieście. Prezentuje historię tysiącletniego miasta i przedstawia ją turystom w sposób nowoczesny i atrakcyjny.

W Nesebyrze znajduje się wiele cerkwi, z których słynie to miasto, warto też pospacerować nastrojowymi, brukowymi uliczkami przy których stoją budynki w charakterystycznym stylu. Niezapomniane chwile w Bułgarii przeżyjecie wybierając się w podróż z biurem Rainbow


KOTOR - CZARNOGÓRA


Kotor to portowe miasto w południowo - zachodniej części Czarnogóry u wybrzeży Adriatyku. Zatoka, nad którą leży Kotor uznana jest za jeden z europejskich cudów natury, oraz miasto uważane jest za najlepiej zachowaną średniowieczną miejscowość w południowo - wschodniej Europie! 

Co warto zobaczyć?

* Starówka - plątanina krętych uliczek i placów przy których wznoszą się romańskie, gotyckie, renesansowe i barokowe budowle.
* Katedra św. Tirpuna - jedna z dwóch rzymskokatolickich katedr w Czarnogórze, stanowi atrakcję nie tylko pod względem architektonicznym.
* Zabudowa Kotoru - okalające miasto potężne średniowieczne mury o długości 4,5 km.
* Kościół Najświętszej Marii Panny - najpiękniejsza świątynia miasta, zbudowana  została w 1221 r. Obok niej wznosi się dzwonnica z 1771 r. 


PRAGA - CZECHY

'Praga to złote miasto!' - tak określa się stolicę europeskiego miasta - Czech. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc kontynentu, które rozkochuje w sobie kolejne pokolenia. Praga znajduje się w pierwszej szóstce na liście najczęściej odwiedzanych miast Europy.

Co warto zobaczyć?

* Stare miasto - to serce złotej Pragi, najważniejsze jej miejsce to Staromiejski Rynek.
* XV-wieczny zegar astronomiczny Orloj - co godzina oferuje niezwykły spektakl: paradę figurek apostołów oraz Śmierci, Próżności, Turka i Żyda.
* XIV-wieczny Most Karola - deptak idealny na romantyczną przechadzkę po zmierzchu.
* Wyspa Kampa - urokliwy zakątek, którego dar odkrywają nie tylko zakochani.
* Złota Uliczka - idealna na spacer, by odkryć tajemnicze praskie legendy.


PARYŻ - FRANCJA

Paryż jest stolicą i największym miastem Francji. Nie bez powodu został jednogłośnie okrzyknięty miastem zakochanych, które zachwyca o każdej porze roku! Znajdziemy w nim wiele zachwycających miejsc, także każdy odnajdzie tam coś dla siebie. :) Ciekawe propozycje wycieczek do Francji przygotowało dla Was biuro Rainbow

Co warto zobaczyć?

* Luwr - największe muzeum sztuki.
* Wieża Eiffla - najbardziej znany obiekt architektoniczny Paryża, uznawany za symbol tego miasta.
* Katedra Notre Dame - najsłynniejsza gotycka katedra na świecie.
* Łuk triumfalny - ważny element architektury Paryża, stanowiący zakończenie perspektywy Pól Elizejskich.


SANTORINI - GRECJA

Santorini to wulkaniczna wyspa na Morzu Egejskim. Jest uznana za wyspę zakochanych, na której można podziwiać najpiękniejsze wschody i zachody słońca z widokiem na niebieskie kopuły świątyń i białą zabudowę. Santorini zachwyca swoją magiczną historią.

Co warto zobaczyć?

* Fira - malownicza stolica wyspy, słynna z tego, że jej zabudowania schodzą  po stromym brzegu niemal na powierzchnię morza.
* Oia - Wioska położona na szczycie klifu jest jedną z najbardziej znanych na wyspie. Oddalona od Firy o ok. 10 km.
* Plaże Santorini
- Perissa - W Persissie znajdziemy wiele sklepów i sklepików, jak i również tawern i restauracji. 
- Red Beach - Plaża zawdzięcza swoją nazwę wulkanicznemu żwirkowi w odcieniach czerwieni i czerni, co czyni ją niezwykle wyjątkową. Dostać się można na nią łódką z Firy.
* Warto przyjrzeć się pięknym budynkom - jasne, regularne bryły domów, niebieskie kopułowe dachy, miniaturowe tarasy, schodki, placyki i uliczki.


BARCELONA - HISZPANIA

Barcelona to miasto położone w północno - wschodniej Hiszpanii, nad morzem Śródziemnym. Uznana jest za miejsce, które nigdy nie śpi. Barcelona zachwyca restauracjami, zabytkami i muzeami!

Co warto zobaczyć?

* Dzielnica gotycka - labirynt uliczek, placyków bram i podwórek.
* Kościół Sagrada Familia - jeden z najbardziej odwiedzanych zabytków w Hiszpanii, budowa świątyni trwa od 1882 roku, zakończenie prac planowane jest w 2028 roku.
* Park Güell  duży ogród, który wyróżniają ciekawe elementy architektoniczne i charakterystyczne mozaiki. W parku można usiąść na najdłuższej ławce świata. 
* Els Quatre Gats - miejsce na nastrojową kolację, które pamięta czasy młodego Picassa, ponieważ był tu stałym bywalcem.
Casa Batlló czyli Dom Kości - jedno z najbardziej spektakularnych dzieł Antoniego Gaudiego.
Tibidabowzgórze na którym mieści się zabytkowy kościół Najświętszego Serca, a także jeden z najstarszych w Europie parków rozrywki. 


REYKJAVIK - ISLANDIA

Reykjavík to położona najdalej na północy stolica. Jest to niewielkie miasto, które liczy ok. 120 tysięcy mieszkańców. Reykjavik przyciąga zakochanych poprzez swoją nietypową, odrealnioną atmosferę, która szczególnie pogłębia się podczas słynnych białych nocy. Nad miastem w odległości 10 km góruje masyw Esja.

Co warto zobaczyć?

* Zabytkowe centrum - skupione jest wokół jeziora Tjornin. Najstarszy zachowany tu budynek pochodzi z XVII stulecia.
* Obrotowa restauracja Perlan - znajduje się na szczycie nowoczesnego budynku nad zbiornikami gorącej wody.
* Nieczynny wulkan Snæfellsjökull - nakryty jest czapą lodowca.
* Zimowy ogród Vetrargardur - rosną w nim figowce, bananowce i palmy kokosowe.
* Kościół Hallgrimskirkja - na wieży znajduje się punkt widokowy. Jest to druga pod względem wielkości budowla na Islandii.


LONDYN - WIELKA BRYTANIA

Londyn to stolica Wielkiej Brytanii i Anglii, największe miasto kraju. Londyn niemal od razu przypada turystom do serca, dzięki swej swobodzie, barwnych ulic, klasycznych pubów, średniowiecznych zabytków czy nowoczesnych budowli i eleganckich sklepów. Zachwyca wspaniałą historią i tradycją mieszającą się z nowoczesnością.

Co warto zobaczyć?

* Big Ben - wieża zegarowa Elizabeth Tower, należąca do Pałacu Westminsterskiego.
* Portobello Road - przyciąga zakochanych, w weekendy na ulicy pojawiają się handlarze ze starociami, a w dni powszednie zamienia się w targ z owocami i warzywami.
* Tower of London - budowla obronna i pałacowa monarchów Anglii.
* Tate Modern - międzynarodowe muzeum sztuki współczesnej.
* Picadilly Circus i Trafagar Square - warto wybrać się na spacer ulicami.
* Tamizę - można wybrać się na romantyczny rejs.
* Ogrody Kensington - idealne miejsce na romantyczny piknik.


FLORENCJA - WŁOCHY

Florencja to miasto w środkowych Włoszech, jest uznane za włoską perłę renesansu, która urzeka od pierwszego wejrzenia! Atmosfera, piękne widoki, pyszne jedzenie, zabytki, romantyczny klimat... to przyciąga do Florencji najbardziej!

Co warto zobaczyć?

* Bazylika Santa Maria Novella - kościół we Florencji przy placu o takiej samej nazwie.
* Kościół San Lorenzo - bazylika budowana od roku 1419 do lat 80. XV wieku.
* Accademia - muzeum, a zarazem Akademia Sztuk Pięknych.
* Pallazo Pitti -  renesansowy pałac znajdujący się we Florencji. Położony jest na południowym brzegu rzeki Arno, niedaleko od Ponte Vecchio.
* Piazza della Signoria - plac w centrum Florencji.
* Ponte Vecchio - najstarszy i najpiękniejszy most na którym zakochani wieszają kłódki na znak swojej miłości. 


RZYM - WŁOCHY

Rzym to stolica i największe miasto Włoch. Rzym oszałamia i olśniewa, ilość zabytków, które trzeba odwiedzić, przyprawia  zawrót głowy! To jedno z najbardziej romantycznych miejsc świata! :)

Co warto zobaczyć?

* Ponte Milvio - rzymski most miłości, na którym można zawiesić kłódkę na znak swojej miłości, a kluczyk wrzucić do Tybru.
* di Trevi - słynna fontanna do której należy wrzucić drobną monetę, aby wrócić do Rzymu z ukochaną osobą.
* labirynt przepięknych uliczek starego żydowskiego getta,
* Wyspę Tybrową i Zatybrze - dzielnica brukowych alejek, kameralnych placyków oraz nastrojowych knajpek.
* Warto wybrać się na romantyczny rejs statkiem po Tybrze.


WENECJA - WŁOCHY

Wenecja – bez wątpienia nazywana jest najsłynniejszym i najpiękniejszym miastem dla zakochanych. Kilka dni spędzonych wśród tej pięknej scenerii, to najlepszy prezent, jaki mogą sobie sprawić zakochani. Wenecja zachwyca, czaruje... to tu przyszedł na świat uwodziciel wszech czasów - Casanova!

Co warto zobaczyć?

* Plac św. Marka - od ponad tysiąca lat jest sercem miasta, wznosi się tu zadziwiająca bizantyjskim przepychem bazylika św. Marka oraz Pałac Dożów.
* Kawiarnię pod arkadami przylegającymi do placu budynków - jest to najstarsza i najbardziej wytworna kawiarnia w Wenecji.
* Most Westchnień - jeśli narzeczeni całują się w tym miejscu, podobno mogą liczyć na rychły ślub :).
* Romantyczną atrakcją, która z pewnością utkwi w pamięci, będzie wieczorna przejażdżka gondolą. 
* Podróż warto zaplanować tak, aby wziąć udział w słynnym weneckim karnawale.Podczas tworzenia tego wpisu skorzystałam z wielu stron internetowych oraz z pomocy książki "Romantyczne miasta Europy".

Jestem bardzo ciekawa, jakie Wy wybieracie kierunki na podróż poślubną?
Może już byłyście na tym idealnym urlopie?


Wpis powstał przy współpracy z Rainbow - R.pl.

Wszystkie te europejskie miasta możecie odwiedzić z biurem podróży Rainbow.


Na blogu pojawiły się trzy wpisy z zawieszkami na wódkę, pierwsze to szablon kółeczek, które można przykleić np. do serwetki (te zawieszki miałam na własnym ślubie) - KLIK, szablon z okrągłymi zawieszkami ze wzorem kwiatów - KLIK oraz szablon z prostokątnymi zawieszkami również ze wzorami w kwiaty - KLIKW ślubnej kategorii wpisów, znajdziecie różne inspirujące jak i pomocne teksty np.:  wpis o winietkach, o tym, czy warto mieć je na swoim weselu, zrobiłam też dla Was szablony winietek - KLIKKLIK, wzór ankiet dla gości weselnych - KLIK, pomysł na koszyk ratunkowy SOS do łazienki, dodałam też wpis z harmonogramem ślubnych przygotowań. W kategori tej są również posty na temat załatwiania zespołu weselnego, kamerzysty, fotografa, sali weselnej - pojawiły się pytania, jakie możecie zadać tym osobom przed podpisaniem z nimi umowy, napisałam tekst na temat organizacji wieczoru panieńskiego, o wiązance ślubnej i inspiracjach na kolory przewodnie wesela, o pierwszej przedślubnej wizycie u księdza, pojawił się również protokół przedmałżeński. Na blogu nie brakuje ciekawych i pomocnych postów napisanych z perspektywy młodej żony - np. przesądy, emocje w dniu ślubu, jak ubrać się na przymiarkę sukni ślubnej, niezbędnik panny młodej i inne.
Pozdrawiam, Ewelina.12 komentarzy:

 1. Kochana tak piszesz o tej Chorwacji i o Istrii, ale Zlatni Rat jest zupełnie gdzie indziej, choć może źle rozumiem ten wpis :p.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście mogłam się gdzieś pomylić, bo nie byłam w tych miejscach. Podczas pisania wpisu bazowałam na tym, co sama wiem, oraz przede wszystkim na informacjach z książki i z internetu. W tym przypadku Zlatni Rat to cypel, który znajduje się w pobliżu Rovinj. ;)

   Usuń
 2. Podczas podróży odwiedziłam wiele z podanych miast i bezgranicznie jestem zakochana w Pradze i nie wymienionym Budapeszcie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Włochy, wyglądają nieźle. Chętnie bym się wybrała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również, szczególnie do Wenecji. ♥

   Usuń
 4. Byłam w Rovinj, Barcelonie i Londynie! Z tych trzech taki urok dla zakochanych mialo zdecydowanie miasto chorwackie<3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem Ci szczerze, że przeglądając zdjęcia z różnych miejsc, najbardziej w oko wpadła mi m.in. Chorwacja! :)

   Usuń
 5. Przepiękne zdjęcia! Aż chce się odwiedzić wszystkie naraz :) Chociaż na podróż poślubną najchętniej wybrałabym się w jakieś zaciszne miejsce gdzie nikt nas z ukochanym nie znajdzie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja będę wybierała między Francją, a Grecją.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawy wpis. My z mężem jesteśmy rok po ślubie, ale podróż poślubną wciąż odkładamy. Może za rok się uda w jedno z to bajecznych miejsc pojechać ;)

  http://bitasmietanka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń